"Preplavljuju tržišta koja su još uvijek nezaštićena, kao što je ono u Europskoj uniji", kazao je glavni tajnik EUROFER-a Gordon Moffat.
Kinesko izaslanstvo u Bruxellesu nije odmah bilo dostupno za komentar.
Bruxelles trenutno vodi 14 istraga temeljem optužbi o dumpingu kineskih proizvoda, u rasponu od keramičkih pločica do mandarina.
Prošle je godine u EU iz Kine i Tajvana uvezeno čelika u vrijednosti 758 milijuna eura, pokazuju podaci europskog statističkog ureda Eurostata, čime je vrijednost uvoza udeseterostručena u odnosu na 2002.
U Uniji je pak 2012., posljednje godine za koju Eurostat raspolaže podacima, proizvedeno čelika u vrijednosti 23,6 milijardi eura.
U EUROFER-u ističu da su europski proizvođači u protekle tri godine temeljito restrukturirali poslovanje kako bi smanjili prekomjerne kapacitete i poboljšali učinkovitost dok su kineski proizvođači povećali kapacitete i proizvodnju iznad razine domaće potražnje.
EUROFER navodi da je ukupni udio Kine i Tajvana u tržištu EU-a u travnju dosegnuo 14 posto dok je kineski izvoz čelika u cjelini porastao u svibnju na rekordnih 8,07 milijuna tona, što je 41,5 posto više u odnosu na isto razdoblje lani.
Po Moffatovim je riječima europski kapacitet za proizvodnju nehrđajućeg čelika 3,5 milijuna tona, američki 1,5 milijuna tona dok u Aziji prekomjerni kapacitet iznosi 6,5 milijuna tona.
Po procjeni EUROFER-a, EU bi trebao uvesti carine u visini do 20 posto kako bi se anulirao efekt dampinga.